top of page
Ara

Temel Tenis Kavramları

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2020

Temel tenis kavramlarını bilmek her tenis oyuncusu ve seveni için olmazsa olmaz noktalardan biridir. Temel tenis kavramlarını sizler için paylaşıyoruz.

Puan:

Teniste Puanlama Sistemi aşağıdaki şekildedir;

- Top rakibin sahasına atıldıktan sonra;

Rakip topa vurmadan, top bir defadan daha fazla sekerse,

- Rakip topa vuramaz ise,

- Rakip topa vursa dahi topu dışarı atarsa,

- Rakip topa vursa dahi top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse,

- Rakip topa vurduktan sonra (topu rakibin sahasına geçse dahi), rakibin raketi fileyi geçer ise,

- Rakip topa vururken (topu rakip sahaya gönderse dahi), top rakibin raketine bir kereden fazla değer yada vücuduna değer ise; Rakip puan kaybeder.

Maç:

- Üç setlik maçlarda iki seti alan oyuncu, beş setlik maçlarda ise üç seti alan oyuncu kazanır.


Set:

- Bir seti kazanmak için, oyuncunun en az altı oyunu en az iki farkla kazanması gerekir (6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi).

- Ancak oyun 5-5 olursa, herhangi bir oyuncu iki oyun fark yapana kadar set uzar (7-5, 8-6, 9-7, gibi).

- Bazı turnuvalarda “tie-break” kuralı uygulanır. “Tie-break” kuralı, yani bağı bozma, set 6-6 olunca uygulanır. “Tie-break” özel bir oyundur.


Oyun:

- Oyun 0-0 olarak başlar. Herhangi bir tarafın ilk aldığı puana “15”, ikinci aldığı puan “30”, üçüncü aldığı puana “40” denir. Taraflardan biri dördüncü puanı aldığında diğer taraf iki ya da daha az puan aldı ise oyun olur.

- Eğer bir taraf üçüncü puana ulaştığında, dördüncü puanı alamadan diğer taraf da üçüncü puana ulaşırsa “berabere” tenis terimi ile “deuce (düs)” olur. Oyun berabere olduktan sonra ilk puanı alan taraf için “avantaj” olur. “Avantaj” olan taraf, diğer taraf puan almadan bir puan daha alırsa (yani “berabere” olduktan sonra üst üste iki puan) oyun olur. “Avantaj” olan taraf, ilk puanı kaybeder ise tekrar “berabere” olur.

- Hakem puanları sayarken ilk olarak servis atanın puanını söyler. Örneğin servis atan ilk iki puanı kaybetti ise “0-30” olur. Üçüncü puanı alırsa “15-30” olur. Dördüncü puanı alırsa “30-30” olur. Beşinci puanı alırsa “40-30” olur. Altıncı puanı da alırsa oyun olur.

Bu örnekte servis atan altıncı puanı alamasa idi “40-40” yani “berabere olacaktı. Karşılayan yedinci puanı alırsa “avantaj” karşılayan da olur. Sekizinci puanı da karşılayan alırsa oyun olur ya da alamaz ise tekrar “berabere” olur.

-Eğer bir taraf üçüncü puana ulaştığında, dördüncü puanı alamadan diğer taraf da üçüncü puana ulaşırsa “berabere” tenis terimi ile “deuce (düs)” olur. Oyun berabere olduktan sonra ilk puanı alan taraf için “avantaj” olur. “Avantaj” olan taraf, diğer taraf puan almadan bir puan daha alırsa (yani “berabere” olduktan sonra üst üste iki puan) oyun olur. “Avantaj” olan taraf, ilk puanı kaybeder ise tekrar “berabere” olur.


Servis Atışları:

- Oyun taraflardan birinin servis atışıyla başlar. Servis atma sırası oyun boyunca karşılıklı olarak yer değiştirir.

- Servis kullanan oyuncu atışını arka çizginin gerisinde yapmalıdır. Her oyunda ilk servis, merkez çizgisinin sağından kullanılır ve rakip sahanın solundaki servis alanına atılır. İkinci servis, merkez çizgisinin solundan kullanılır ve rakip sahanın sağındaki servis alanına atılır.

- Daha sonra sırası ile sağdan ve soldan, oyun bitene kadar servis atılır. Oyuncular servisi overarm ve underarm olmak üzere iki şekilde kullanabilirler.


Servis Hatası:

- Eğer servis kullanan oyuncu; Topu atması gereken servis alanına atamaz ise, Topu filelere takar ise, Topu atması gereken servis alanına atmadan sahada başka bir yere atarsa, bu bir hata sayılır ve oyuncu ikinci servis hakkını kullanır.

- İlk yada ikinci servis ağa çarpıp rakip oyuncunun atılması gereken servis alanına düşerse bu “net” sayılır ve oyuncu ilk yada ikinci servis atışını tekrarlar.

- Servisler hariç top, ağa çarpıp rakip sahaya düşerse ve rakip topu kurallar dahilinde karşılayamaz ise bu bir sayı sayılır.


Çift Hata:

- Servis atışı esnasında, aynı sayıda, iki kere servis hatası yapan “Çift Hata” yapmış olur ve o puanı kaybeder.81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page