top of page
Ara

En Güzel 10 Tenis Filmi

Kimi komedi kimi ise bir gençlik filmi ama hepsinin bir ortak noktası var; TENİS. Tenisin odak noktası olduğu film ve belgeselleri sizler için derledik...

1. 7 Days in Hell / IMDb 7.1

7 gün süren bir tenis maçı hayal edebiliyor musunuz? HBO’nun hayal dünyası ürünü olan “7 Days in Hell”de iki büyük tenisçi Wimbledon’da karşı karşıya geliyor ve 7 gün boyunca süren bir maç başlıyor. Kurmaca belgeselde Jon Snow rolünden tanıdığımız Kit Harington ve Andy Samberg yer alıyor. Bazı sahnelerin +18 olduğunu belirtelim.Tenis ve absürt komedi sevenlerin beğeneceği belgesel sadece 42 dakika uzunluğunda.


2. Wimbledon | IMDb 6.3 (2004)

Tenis oyuncularını maç sırasında gördüğümüz kadarıyla tanıyoruz. Peki ya maç sırasında neler düşünüyorlar, özel hayatlarında neler yaşıyorlar. Tüm bu sorulara odaklanan filmde, Peter Colt (Paul Bettany) kariyerinde düşüşe geçmiştir. Emekli olmasına yakın bir zaman kala eski günlerine dönmek için son bir şans yakalar, dünyanın en prestijli şampiyonasına katılacaktır. Lizzie Bradbury (Kirsten Dunst) ise kariyerinin zirvesindedir ve başarı hırsı ile doludur.
3- When Billie Beat Bobby | IMDb 6.1 (2001)


Efsanevi tenis maçı denildiğinde akıllara gelen maçlardan birisi Billie Jean King ve Bobby Riggs arasında yaşanmıştır. 1973 yılında oynadıkları efsanevi tenis maçını konu alan film; 55 yaşındaki şampiyon Bobby Riggs ile genç feminist Billie Jean King arasında oynanan gerçek maçtan uyarlanmıştır.

Wimbledon ve Amerika Açık şampiyonu olan Bobby, kadın tenisçilerin vasat olduğuna inanıp onlarla dalga geçtiği bir dönemde Billie’ye, televizyonlardan yayınlanacak bir maç teklifi yapmış ve yaş farkına rağmen kazanacağını söylemiştir. Billie Jean ise tenisin erkek egemenliği altında olduğu zamanlarda, korkusuzca bayanlarında erkekler kadar ödül alması gerektiğini savunan ilk kişi olmuştur.

88 dakika uzunluğundaki filmde Bobby Riggs’in meydan okumasını kabul eden Billie Jean King’in gerçek hikayesinden uyarlanmıştır.


4- 16-Love | IMDb 5.8 (2012)

Ülkenin bir numaralı genç oyuncusunun hayatının merkezinde tenis yer almaktadır. Ancak genç oyuncu sakatlık döneminde kortlardan uzaklaşır. Daha önce hiç yaşamadığı bir hayatı keşfetmeye şansını yakalar ve asla bulamayacağına inandığı aşkı yaşamaya başlar.


5- Tennis, Anyone…? | IMDb 5.9 (2005)


Başarısız Hollwood aktörleri Danny Macklin ve Gary Morgan’ın hayatları istedikleri gibi gitmez. Karısını ve televizyon programını kaybeden Danny’nin büyük bir çöküş yaşadığını gören Garry, Danny’i ünlülerin tenis turnuvalarında oynamaya ikna eder. Böylece hem en büyük düşmanları Johnny Green’den intikam alacaklardır hem de hayatlarını tekrar yoluna koymak için bir şansları olacaktır.

6- Nobody’s Perfect | IMDb 5.7 (1990)


Üniversitede tenis oynayan Steve kendisi gibi tenisçi Shelly’e aşık olur. Ne yaparsa yapsın dikkatini çekemediğini anladığında arkadaşlarının aklına parlak bir fikir gelir; madem erkek olarak Shell ile yakınlaşamıyor, kız olarak onunla arkadaş olacaktır. 1990 yapımı komedi filminde Steve’in, kız taklidi yaparak Shell ile arkadaş olma macerası anlatılıyor.
7- The Break | IMDb 5.2 (1995)


Nick Irons, profesyonel bir tenisçidir ancak bir tenis maçı sırasında oyuncuya sert darbe yaptığı için uzaklaştırılır. Mutsuz ve depresif günler yaşayan Nick, profesyonel bir tenis oyuncusu olma hayalleri kuran Joel’e tenis dersi vermeye başlar. Ancak oğlunun tenis dışı kalmasını isteyen Joel’in babası, oğlunu tenisten uzaklaştırması için Nick ile sözleşme yapar. Oğlanın ne kadar yetenekli olduğunun farkına varan Nick nasıl bir yol izleyeceği durumunda kararsız kalır.


8- Hard, Fast and Beautiful | IMDb 6.2 (1951)


1951 yapımı siyah beyaz film, gelecek vaat eden tenis oyuncusu Florence Farley’in (Sally Forrest) hayatına odaklanıyor. Florance zamanının çoğunu antreman yaparak geçiren amatör bir tenisçidir. Bir gün antreman yaparken yerel tenis kulübünde çalışan genç Gordon McKay (Robert Clarke) ile tanışır. Gordon sayesinde kulübe girme şansı vardır ancak annesinin baskısı ve Gordon’a olan hisleri Florence’in hayatını değiştirmeye başlayacaktır.
9- Venus and Serena | IMDb 6.2 (2012)


Tenis tarihinin en önemli isimlerinden Williams kardeşleri hep başarıları ile tanıdık. Peki ya geçmişleri nasıldı? Bu sorunun yanıtını yine kendileri veriyorlar. Daha önce anlatılmamış çocukluk günlerinden büyük şampiyonalara kadar onlar hakkında bilinmeyenleri öğrenmeye hazır olun.

10- Match Point | IMDb 7.7 (2005)


Tenis kulübünde hocalık yapan Chris Wilton (Jonathan Rhys Meyers) zengin olma hayalleri kurmaktadır. Kulüpte tanıştığı Tom’un (Matthew Goode) kız kardeşi Chloe ile birlikte olmaya başlar. Zengin olmak hayallerine biraz daha yaklaşabilmek için Chloe ile evlenmeye karar verir. Evlilik hazırlıkları yaptığı sırada Nola (Scarlett Johansson) ile tanışır. Zenginlikten vazgeçmeyen ama bu sırada sevdiği kadını da kaybetmek istemeyen Chris’in bir karar vermesi gerekmektedir.
İYİ SEYİRLER ... :)

1.363 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page