top of page

BİRGAZ BANDIRMA TENİS DEFİ LİGİ KURALLARI

* İlk sıralamaları belirlerken; İlk defa düzenlenen BİRGAZ SİSTEMLERİ BANDIRMA TENİS DEFİ LİGİ oyuncuları arasında daha önceki turnuvalarda alınan puanlara göre sıralama yapılmıştır. Puanı olmayan (ilk defa katılan veya önceki turnuvalarda maç yapmayan) katılımcılar listenin sonuna eklenecektir.

* Bir oyuncu maç teklifini (Her hafta Pazar günü sonunda yayımlanan sıralamadan sonra) piramitte kendi bulunduğu kademe ve bir üst kademede bulunan oyunculara yapabilir. (İstisna olarak ilk 9 sıradaki oyuncular birbirlerine maç teklifi yapabilir).

* Maç yapan oyuncular birbirleriyle aynı hafta içerisinde ikinci teklifi yapamazlar.

* Planlanmış bir DEFİ maçı olan oyuncu, planlı maçını oynamadan başka bir oyuncuya maç teklifi yapamaz. Gelen maç teklifini ise planlı maçı olduğunu belirterek reddeder.

* Planlı maçını rakibinin mazereti nedeniyle 3 gün içinde yapamayacak olan oyuncu ( Planlı maçın ertelenmesi durumunda ) başka bir oyuncuya maç teklifi yapabilir. 

*  Maç teklifi alan oyuncu en geç 3 gün içerisinde oynayabileceği uygun gün ve saati bildirmek ve maç için anlaşmak zorundadır, geçerli bir mazereti olmaksızın bildirmez  ve oynamaz ise hükmen mağlup sayılır ( MAÇ 3 gün içinde oynanmalıdır).

*  Anlaşılan saatte hava şartları müsait olmazsa taraflar kendi aralarında aynı hafta içinde oynamak üzere yeniden gün ve saat belirlemelidirler. Geçerli bir mazeret olması durumunda en fazla 1 kez ertelenir ve ertelenen maç mazeretin bitimine müteakip 3 gün içerisinde oynanmalıdır.

* Maç günü ve saati belirlendikten sonra oyunculardan biri mazeretsiz gelemeyecek olursa maçı oynamış ve kaybetmiş sayılacaktır.

*  Sakatlık veya geçerli olan bir mazeretten dolayı maç yapamayacak olan oyuncular DEFİ Ligi komitesi tarafından belirlenen süre zarfında PASİF oyuncu statüsüne alınır ve maç teklif edilemez.

*  Maçlar için kort rezervasyonu BTK Kort kullanım kuralları çerçevesinde yapılmalıdır. Müsabaka ücretlendirmesi zamana bağlı olmaksızın kişi başı 30 TL, aydınlatma kullanılması durumunda artı 5 TL dir. Üye olan oyuncuların üyelik saatinden düşülecekir.

*  Öncelikle maç teklifi yapan kişi kort rezervasyonunu kendisi yapar.

*  Topları maç teklif eden getirir, toplar yeni veya çok az kullanılmış olmalıdır.

*  Puanlama kuralları; Her oyuncu lige “0” puan ile baslar. Kazanan oyuncu rakibinin PİRAMİT KADEME PUANI (10-20-30-40-50-60-70-80-90-100) kadar puan kazanır. Kaybeden oyuncu 5 puan alır. Kazanılan puan oyuncunun toplam puanına eklenir.

*  Oyuncunun PİRAMİT KADEME PUANI   sıralamaya göre içinde bulunulan hafta geçerli olur. PİRAMİT SIRALAMASI her hafta Pazar günü 24:00’de güncellenir ve Toplam Puana göre en çok puan alan oyuncu Piramit te en yukarıda olacak şekilde yeni sıralama oluşturulur. Puanların eşit olması durumunda set / oyun averajına bakılır.

*  1 Ay içerisinde en çok maç oynayan oyuncu “En Değerli Oyuncu” unvanını alır. Toplam Puanına +50 puan eklenir.

*  DEFİ LİGİ müsabakaları 3 set üzerinden ve karar puanlı olarak oynanır (40-40 olduğunda avantaj uygulanmayacaktır). Setler 1-1 olduğu takdirde 3. set yerine “Süper Tie Break” uygulanır. “Süper Tie Break” 10 da biter (9-9 durumunda karar puanı uygulanır).

*  Müsabaka ısınma süresi 5 dakikadır. Müsabakası olan sporcu maç saatinden 20 dakika önce hazır bulunulması gerekmektedir.

*  Lig Komitesi tarafından duyurular ve sonuçlar oluşturulacak olan “BİRGAZ BANTED LİGİ WhatsApp grubu” üzerinden yapılacaktır (Oyuncular maç teklifini herkese açık olan BANDIRMA TENİS KULÜBÜ WhatsApp grubundan, zaman planlamasını özelden yazışarak yapacaklardır). DEFİ Ligi maçını kazanan oyuncu maç sonucunu DEFİ LİGİ komite başkanına WhatsApp özelden bildirmekle yükümlüdür.

*  BİRGAZ SİSTEMLERİ BANDIRMA TENIS DEFİ LİGİ (BIRGAZ BANTED LIGI) Komitesi aşağıdaki gibidir.                

Başkan Erol AGEN                           (505) 613 55 44

Üye M. Kemal SÖNMEZ                  (530) 468 14 53

Üye Yunus KARABALKAN              (535) 959 32 93

Üye Murat AYAN                              (542) 586 94 77

bottom of page